Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Bezdomny mężczyzna jedzący zupę przywiezioną przez strażników miejskich- Bezdomność nie jest wyborem. Jej przyczyn można najczęściej szukać w splocie niefortunnych zdarzeń, zaniedbań, a czasem chorób. Taki kryzys może dopaść każdego. Bezdomni to tacy sami ludzie jak my wszyscy. Nie zapominajmy o tym – powtarzają za każdym razem warszawscy strażnicy miejscy, którzy od lat pomagają osobom w kryzysie bezdomności. Dzisiaj – 14 kwietnia - obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych.

Pomysłodawcą ustanowienia takiego dnia był działacz społeczny, twórca Markotu i Monaru, Marek Kotański. W jego zamyśle 14 kwietnia miał przypominać społeczeństwu o problemie bezdomności.

Warszawscy strażnicy miejscy od wielu lat pomagają osobom w kryzysie bezdomności. Z niektórymi wręcz się zaprzyjaźnili. Są wśród nich ludzie z różnych miast, zawodów, o różnej sytuacji rodzinnej. Miejsca, w których przebywają, są przez funkcjonariuszy odwiedzane w ciągu całego roku. Dzięki temu strażnicy wiedzą, ile osób w nich przebywa, kim są, jakie mają potrzeby. Co roku funkcjonariusze organizują zbiórki odzieży, butów, środków czystości, żywności, które są potem dostarczane potrzebującym. Pomoc załatwiana jest też we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej i streetworkerami.

Z oczywistych przyczyn szczególną uwagę strażnicy poświęcają bezdomnym zimą. Kontrolują miejsca ich przebywania, by uchronić ich przed zamarznięciem, a także dostarczają ciepłe posiłki przygotowane przez Caritas Polska. W trakcie tegorocznej akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” strażnicy miejscy dostarczyli prawie 4000 ciepłych posiłków. Podjęli ponad 7000 kontroli miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności, około 450 osób wyraziło zgodę na przetransportowanie do noclegowni.

Istotną prace w niesieniu pomocy wykonuje Uliczny Patrol Medyczny (UPM), który został powołany właśnie z myślą o pomocy przedmedycznej osobom w kryzysie bezdomności. Również w okresie pandemii funkcjonariusze mieli kontakt z osobami bezdomnymi – m.in. dzięki temu wielu z nich przekonano, by się zaszczepiły. Funkcjonariusze UPM mają uprawnienia ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy lub ratowników medycznych, więc doskonale wiedzą, jak pomóc potrzebującym. W trudniejszych przypadkach strażnicy przewożą chorych do Przychodni dla Bezdomnych „Jesteśmy Nadzieją”, a jeśli jest to konieczne – pomagają im dostać się do szpitali.

Strażnicy miejscy nie ograniczają się do pomocy doraźnej. Pomagają także wyjść z kryzysu bezdomności. Dzięki staraniom funkcjonariuszy, pomocy władz dzielnicy Wola i ośrodków pomocy społecznej udało się przekazać bezdomnym dwa mieszkania socjalne. Część mebli i wyposażenia tych lokali przekazali sami strażnicy miejscy. O tym, jak bliskie są niekiedy relacje pomiędzy funkcjonariuszami a osobami bezdomnymi, może świadczyć choćby fakt, że kilka lat temu jeden z funkcjonariuszy był świadkiem na ślubie pary w kryzysie bezdomności.

Bezdomny mężczyzna jedzący zupę dostarczoną przez strażników miejskich

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy