Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

 

 

 

 

Czy można zdobywać wiedzę o świecie spędzając czas na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego ? Można. Udowodniły to wychowawczynie z wolskiego klubu „Bez granic”, które w środę prowadziły zajęcia dla dzieci w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Sołtyka 8/10 w ramach programu „Wakacyjni cykliści”. Strażnicy miejscy realizują go podczas akcji „Lata w mieście”

„Wakacyjni cykliści” to zajęcia przygotowane przez Referat Profilaktyki Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Program ma charakter edukacyjny i dotyczy zasad bezpieczeństwa na drogach, przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej. Pracownicy Fundacji „Usłyszeć Afrykę”, którzy prowadzą klub „Bez granic” wzbogacili program zajęć z dziećmi.

- W Miasteczku Ruchu Drogowego zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Dzieci dowiedzą się, że rower to środek transportu, którym można jeździć nie tylko po najbliższej okolicy, poznają nietypowe znaki drogowe, a także dowiedzą się jak udzielać pierwszej pomocy – mówi Katarzyna Wnuk, wychowawczyni z międzykulturowego klubu „Bez granic”.

Motywem przewodnim tego spotkania była biografia Kazimierza Nowaka. Polski dziennikarz, który wyruszył w 1931 roku do Afryki i w ciągu 5 lat przejechał ją z północy na południe by wrócić nad Morze Śródziemne inną trasą.

 

- Jak myślicie, dlaczego mówimy tutaj dzisiaj o Kazimierzu Nowaku? – pyta Małgorzata Łokaj, opiekunka grupy.
- Bo był znanym polskim podróżnikiem, bo pisał artykuły o Afryce – odpowiadają dzieciaki.
- A w jaki sposób podróżował po Afryce?
- Statkiem? Samochodem? Rowerem? – zgadują podopieczni pani Małgosi.
- Tak, rowerem. Podobnym do tych, którymi jeździliście dzisiaj po Miasteczku Ruchu Drogowego.

Dzieciaki nadstawiają uszu. Jedna z wychowanek klubu przedstawia sylwetkę przedwojennego dziennikarza. Krótki sprawdzian pokazuje co dzieci zapamiętały z pogadanki. Okazuje się, że historia Kazimierza Nowaka rozbudziła ich wyobraźnię. Adam już zastanawia się gdzie mógłby pojechać rowerem kiedy dorośnie.

- Kiedyś pojadę do Australii. – mówi Adam.

Następnie dzieci oglądają zabawki wykonane przez ich rówieśników. Są to piłki z liści bananowca, szmaciane lalki, miniaturowe rowery wykonane z drutu. Przy okazji dowiadują się, że ich rówieśnicy wykonują te zabawki na sprzedaż, a z uzyskanych pieniędzy opłacają czesne w szkołach.

- Podróżując po innych krajach możecie spotkać przy drodze znaki jakich nie spotyka się w Polsce – mówi pani Małgosia i pokazuje zdjęcia nietypowych znaków drogowych.

 

 

- Zobaczcie, tutaj mamy znak „Uwaga żyrafy”, a tam znak „Uwaga starsi ludzie” – wyjaśnia. Na zdjęciach są znaki ze wszystkich kontynentów. Dzieci odgadują ich znaczenie. Potem otrzymują nowe zadanie.

- Teraz wykonacie znaki drogowe własnego pomysłu.

 

 

 

Na przygotowanych karteczkach uczestnicy zajęć rysują uśmiechnięte buźki, lalki, dziwne stwory.
- To zakaz używania kwaśnych min. – mówi Weronika.
- Mój znak mówi, że w tym miejscu mile widziane są cyklopy. – wyjaśnia inna dziewczynka.
Potem dzieci losują nagrody. Są nimi przedmioty wykonane przez ich afrykańskich rówieśników – m.in. piłka z liści i miniaturowy rower.

 

 

 

Na koniec dzieciaki uczestniczą w pokazie pomocy przedmedycznej. Starszy inspektor Andrzej Brzozowicz wyjaśnia jak należy sprawdzić czy osoba nieprzytomna oddycha i co należy zrobić by takiej osobie pomóc. Uczą się samodzielnie wykonywać masaż serca na szkolnym fantomie.

- Nie wiedziałem, że tak szybko można się przy tym zmęczyć, ale jak pojadę do Australii to może się przydać – mówi Adam.

Po zajęciach w Miasteczku Ruchu Drogowego dzieci otrzymały od strażników miejskich odblaskowe opaski i wisiorki, które przydadzą się nie tylko podczas wakacyjnych rowerowych wypadów.

 

W ramach zajęć „Wakacyjni cykliści” Straż Miejska proponuje:
- praktyczne doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze na terenie stacjonarnego miasteczka ruchu drogowego,
- warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy (ćwiczenia na fantomach),
- różnorodną formę zajęć z zakresu bezpieczeństwa dostosowaną do różnych grup wiekowych (kolorowanki, rebusy, konkursy, zabawy, prezentacje filmowe itp.),
- zapoznanie z pracą strażników miejskich, prezentacja sprzętu i wyposażenia straży.

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy