Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Multimedialne pokazy, pogadanki, praktyczne ćwiczenia na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego – to elementy zajęć z wychowania komunikacyjnego. Są one elementem Warszawskiej Linii Edukacyjnej, której oficjalna inauguracja miała miejsce w dniu dzisiejszym. Prowadzą je strażnicy miejscy we współpracy z Tramwajami Warszawskimi w ramach kampanii „Bądźmy Razem Bezpieczni”

 

- Włączyliśmy się w tę akcję w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych warszawiaków. Podczas spotkań prowadzonych przez strażników dzieci poznają zasady bezpiecznego poruszania się komunikacją miejską. Ich uzupełnieniem są zajęcia na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego, gdzie uczestnicy poznają w teorii oraz uczą się stosować w praktyce zasady dotyczące rowerzystów – mówi Marta Bachórz, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Tegoroczna edycja Kampanii „Bądźmy Razem Bezpieczni” potrwa do 31 grudnia.
W ubiegłym tygodniu odbyło się dwudzieste spotkanie strażników z dziećmi przeprowadzone w ramach kampanii „Bądźmy Razem Bezpieczni”. Tym razem uczestniczyły w nim dzieci z piątych klas Szkoły Podstawowej nr. 300 w Wilanowie. Dzieci zaczęły od zajęć teoretycznych w sali multimedialnej Miasteczka Ruchu Drogowego.
- Po co na przystankach jest wzdłuż torów żółta linia ? Dlaczego wsiadając do autobusu, metra lub tramwaju należy zdjąć plecak lub torbę ? Dlaczego należy trzymać się poręczy ? Czy w środkach komunikacji miejskiej wypada słuchać głośno muzyki lub głośno rozmawiać przez telefon ? – zadawał kolejne pytania starszy inspektor Krzysztof Szymańczak.
Dzieci bez większego trudu znajdowały odpowiedzi na zadane pytania.
- To jedna z najgrzeczniejszych klas w naszej szkole. – wyjaśniła jedna z nauczycielek.
Po zajęciach teoretycznych dzieci przeniosły się na teren miasteczka. Każdemu został przydzielony rower, kamizelka odblaskowa i kask.
- O czym w pierwszej kolejności należy pamiętać wsiadając na rower ? – pytał starszy specjalista Krzysztof Wycech.
- O założeniu elementów odblaskowych. O dopasowaniu kasku. O wyregulowaniu siodełka. – odpowiedziały dzieci.
Mimo tego, że najmłodsi wiedzieli co powinni zrobić ruszając w trasę strażnicy jeszcze raz sprawdzali zapięcie kasku i kamizelki. Następnie grupa ruszyła uliczkami Miasteczka Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze pokazywali uczniom jak powinni prawidłowo pokonać skrzyżowania, jak włączać się do ruchu i jak zjeżdżać z ronda, a także jak zachować się na przejeździe przez tory. Potem dzieci wyruszyły w trasę samodzielnie. Opanowanie wszystkich niezbędnych czynności nie wszystkim przyszło łatwo, ale trening ułatwiał ich przyswojenie.
- Bardzo mi się podobały mi się zajęcia prowadzone przez strażników. Dzieci uczą się w praktyce bardzo potrzebnych rzeczy. Tych, które przydają się w codziennym życiu. Mam nadzieję, że dużo z tego zapamiętają. Jest na to spora szansa, bo poznawały równolegle teorię i praktykę. – mówi Małgorzata Śmigierzewska ze Szkoły Podstawowej nr. 300 w Wilanowie.
Kolejne zajęcia w ramach kampanii „Bądźmy razem bezpieczni” odbędą się już w przyszłym tygodniu.

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy