Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Straż miejska wspiera samorząd terytorialny w realizacji obowiązku ochrony zwierząt na terenie miasta. W strukturze straży miejskiej funkcjonuje wyspecjalizowany Referat ds. Ekologicznych, który podejmuje działania mające na celu zapobieganie bezdomności zwierząt i przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia ludzi w związku z utrzymywaniem zwierząt domowych. Funkcjonariusze zatrudnieni w Referacie udzielają pomocy zwierzętom chorym, rannym oraz wolno żyjącym, które pozostają w granicach miasta.

Akty prawne, stosowane w działaniach Ekopatrolu Straży Miejskiej m.st. Warszawy:

- Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r.
- Uchwała Nr LXXVII/2539/2023 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 lutego 2022 r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2023 r.
Zarządzenie Nr 1792/2019 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie postępowania ze zwierzętami wolno żyjącymi (dzikimi) na terenie m.st. Warszawy
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy
- Uchwała Nr XX/326/2003 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 13 listopada 2003 r. w sprawie zatwierdzenia statutu jednostki budżetowej m.st. Warszawy pod nazwą "Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt".

 Dane o działaniach Ekopatrolu za ostatnie 12 miesięcy

Działania Ekopatrolu w roku 2022

Ekopatrol w liczbach - rok 2021

Sprawozdanie z działań Ekopatrolu w roku 2020

Działania Ekopatrolu w roku 2019

Chronimy nie tylko ludzi – również zwierzęta mogą liczyć na pomoc strażników, co znajduje swoje odbicie w danych. Tam, gdzie niezbędna jest specjalistyczna pomoc, kierowany jest Ekopatrol – wyszkolony w zakresie pomocy zwierzętom. Pracuje w nim 39 funkcjonariuszy, którzy od ubiegłego roku dysponują 16 radiowozami w tym 5 radiowozami z napędem elektrycznym, przystosowanymi do bezpiecznego transportu zwierząt.
Dodatkowe informacje dotyczące działalności Ekopatrolu w 2019: TUTAJ

Skrót informacji dotyczących działalności Ekopatrolu w 2018

W trakcie podjętych w 2018 roku działań funkcjonariusze z Ekopatrolu udzielili pomocy 12 621 zwierzętom – 39% z nich stanowiły ptaki, 42% ssaki i 3% gady. Ponadto funkcjonariusze podejmowali działania w sprawach dotyczących owadów, np. os.
W 2018 roku w związku z podejrzeniem spalania substancji niedozwolonych, strażnicy miejscy przeprowadzili 8 807 kontroli. Dotyczyły one w większości (72%) spalania substancji niedozwolonych w instalacjach/urządzeniach domowych.
Funkcjonariusze w 7 315 przypadkach nie potwierdzili nieprawidłowości.
W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości strażnicy nałożyli 503 mandaty karne oraz 262 razy zastosowali środki oddziaływania.
Więcej informacji odnośnie działań Ekopatrolu znajduje się TUTAJ.

 

Ekopatrol w 2017 roku

Po raz kolejny w działalności Ekopatrolu liczba odłowionych zwierząt, które potrzebowały pomocy, przekroczyła 10 tys. W ubiegłym roku do straży miejskiej z prośbą o udzielenie pomocy zwierzętom zwracano się aż 38,6 tys. razy. Liczba zgłoszeń i interwencji z roku na rok rośnie. Ekopatrol w stolicy jest coraz bardziej potrzebny. Pomaga nie tylko błąkającym się psom i wolno żyjącym kotom, ale coraz częściej zwierzętom dziko żyjącym.

Szczegółowy raport z działań związanych ze zwierzętami można znaleźć TUTAJ.

Działania Ekopatrolu w roku 2016

Pierwszy raz w historii działalności Ekopatrolu liczba odłowionych zwierząt, które potrzebowały pomocy, przekroczyła 10 tys. Na tym nie koniec rekordowych liczb. W ubiegłym roku do straży miejskiej z prośbą o udzielenie pomocy zwierzętom zwracano się aż 36,5 tys. razy. Liczba zgłoszeń i interwencji stale rośnie. Eko Patrol w stolicy jest coraz bardziej potrzebny. Pomaga nie tylko bezdomnym psom, ale coraz częściej zwierzętom egzotycznym i dziko żyjącym.

Pracuje w nim 46 funkcjonariuszy, którzy od ubiegłego roku dysponują 11 radiowozami przystosowanymi do bezpiecznego transportu zwierząt.

W 2016 r. do straży miejskiej wpłynęło 36 516 zgłoszeń dotyczących zwierząt, z czego 90% stanowiły zgłoszenia od mieszkańców. Jest to trzeci – co do częstotliwości wpływających zgłoszeń – obszar zainteresowania mieszkańców.

Najczęściej o pomoc prosili mieszkańcy z dzielnic: Mokotów (11%) i Śródmieście (9%), natomiast najrzadziej z dzielnic: Wilanów (2%), Ursus (2%), Wesoła (2%), Rembertów (2%).

Na podstawie zgłoszeń Eko Patrol podjął 17 960 interwencji. W ich trakcie strażnicy z Eko Patrolu odłowili w sumie 10 553 zwierząt, co stanowi wzrost o 15% w stosunku do roku ubiegłego. O 20% wzrosła liczba odłowionych ptaków, ssaków o ponad 11%, a gadów o 24%.

Znaczącą część ssaków stanowiły psy (2 890) i koty (1 652).

Więcej informacji dotyczącej działań Eko Patrolu można znaleźć TUTAJ .

Skrócone raporty z działań Ekopatrolu z lat 2011-15 można znaleźć TUTAJ.

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Unia Europejska

Zobacz więcej

Serwisy mapowe

Zobacz więcej

Miasteczko Ruchu Drogowego

Zobacz więcej

Profilaktyka

Zobacz więcej

Zobacz nas na youtube

Zobacz więcej

Uliczny patrol medyczny

Zobacz więcej

EKO patrol

Zobacz więcej

Zagubieni w Warszawie

Zobacz więcej

edytuj kafle

Otrzymałeś wezwanie?

Sprawdź co zrobić

Raporty

Zobacz raporty

Poznaj Straż Miejską

Sprawdź

Współpracujemy