Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Legitymacja i medal nagrody dla Ireneusza Krawczyka.Ludzie, którzy na co dzień niosą pomoc osobom potrzebującym i wykluczonym społecznie, nie robią tego dla zaszczytów i nagród, a z głębokiej pokory i potrzeby serca. Mimo to, a może właśnie dlatego, bywają dostrzegani i nagradzani. Okazją do wyrażenia im wdzięczności jest doroczna gala „Ubi Caritas”. W tym roku wśród wyróżnionych znalazł się przedstawiciel Ulicznego Patrolu Medycznego – ratownik medyczny Straży Miejskiej m.st. Warszawy inspektor Ireneusz Krawczyk

„Ubi Caritas” jest symbolicznym wyróżnieniem przyznawanym przez polskie chrześcijańskie organizacje charytatywne osobom lub instytucjom dającym wyjątkowe świadectwo miłosierdzia w codziennej służbie na rzecz osób potrzebujących i ubogich. W tym roku gala odbyła się 19 listopada, już po raz 21. Nagrody wręczono w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy przy placu Małachowskiego. Caritas Polska wytypował do nagrody Ireneusza Krawczyka, jednego z ratowników medycznych Straży Miejskiej m.st. Warszawy. To już trzeci funkcjonariusz, który otrzymał to wyróżnienie.
- Tym wyróżnieniem chcieliśmy docenić całą ideę Ulicznego Patrolu Medycznego. Ireneusz Krawczyk jest nie tylko jednym z ratowników biorących udział w tej inicjatywie, ale też jego kwintesencją. To człowiek autentycznie oddany tej idei, niezwykle wrażliwy na cierpienie, taktowny, delikatny, ale też wysoce kompetentny ratownik medyczny. Jest wzorem pokory i służebności. To właśnie uderza w takich ludziach jak on, a tacy biorą udział w Ulicznym Patrolu Medycznym – powiedział Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska.

Uliczny Patrol Medyczny jest wspólną inicjatywą Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Caritas Polska i Lekarzy Nadziei. Funkcjonariusze od lat odwiedzają przez cały rok osoby w kryzysie bezdomności w ich pustostanach, szałasach, a nawet – ziemiankach i namiotach, by udzielić doraźnej pomocy medycznej. A także okazać trochę serca i zwykłego ludzkiego ciepła. Mieszkający w takich warunkach ludzie często narażeni są na różnego rodzaju choroby, owrzodzenia, borykają się z trudno gojącymi się ranami kończyn, a niektórzy z przewlekłymi chorobami. Ratownicy opatrują ich i badają, a w razie potrzeby kierują do ośrodków prowadzonych przez partnerów akcji w celu udzielenia bardziej konkretnej pomocy medycznej, socjalnej a także wsparcia psychologicznego.

- Choć osoby bezdomne często bywają niedostrzegane przez innych ludzi, a niekiedy wręcz spychane na margines, to nadal pozostają ludźmi. Myślę, że są tacy sami jak inni, lecz w jakimś momencie ich życia po prostu coś poszło nie tak. Musimy im pomagać nie dlatego, że to nasza praca, ale dlatego, że zobowiązuje nas do tego człowieczeństwo. Ludzkość przetrwa tylko wtedy, jeśli będziemy sobie pomagać – powiedział inspektor Ireneusz Krawczyk na wieść o otrzymanym wyróżnieniu.

  • 2022_11_ubi_caritas_01
  • 2022_11_ubi_caritas_02
  • 2022_11_ubi_caritas_03
  • 2022_11_ubi_caritas_04
  • 2022_11_ubi_caritas_05
  • 2022_11_ubi_caritas_06

Współpracujemy