Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Pomnik Bohaterów Getta. Na pierwszym planie kwitnące żółte żonkile.Kilkaset młodych żydowskich mężczyzn i kobiet, uzbrojonych w pistolety, nieliczne karabiny oraz granaty i butelki z benzyną rozpoczęło 19 kwietnia 1943 roku nierówną walkę z dobrze uzbrojonymi i o wiele liczniejszymi żołnierzami niemieckimi, którzy zamierzali wymordować pozostających jeszcze w warszawskim getcie Żydów. Tak rozpoczęło się pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. W tej walce stawką była już tylko godna śmierć. Jutro będziemy obchodzili 80. rocznicę tego powstańczego zrywu. Strażnicy miejscy, jak co roku, wystawią posterunki honorowe i będą asystowali przy składaniu wieńców i wiązanek w miejscach pamięci.

W warszawskim getcie działały w czasie okupacji dwie organizacje podziemne – kierowana przez Mordechaja Anielewicza Żydowska Organizacja Bojowa oraz Żydowski Związek Wojskowy pod dowództwem Pawła Frenkla. Gdy w połowie stycznia 1943 roku Niemcy próbowali rozpocząć kolejną akcję wywózki ludności do obozów zagłady, w getcie pojawiły się ulotki ŻOB, w których autorzy nawoływali: „Żydzi, nie idźcie bezwolnie na śmierć! Brońcie się”. Czterodniowy opór sprawił, że Niemcy wycofali się z getta. Ludność zaczęła budować schrony, bunkry i kryjówki. Trzy miesiące później żydowscy bojownicy byli zdeterminowani, by stawić zbrojny opór. Mimo słabego uzbrojenia, podzieleni na 22 grupy bojowe, czekali na wkraczających do getta niemieckich żołnierzy i podjęli z nimi walkę. Przeżyli tylko nieliczni, którym udało się wydostać z getta kanałami.
W miejscach heroicznego oporu żydowskich powstańców stoją dzisiaj pomniki lub wmurowane tablice pamiątkowe. Co roku w asyście strażników miejskich z Kompanii Reprezentacyjnej przedstawiciele władz stolicy składają kwiaty w hołdzie poległym bohaterom. Przed południem 19 kwietnia funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy w galowych mundurach będą wystawiali posterunki honorowe m.in. przy tablicach poświęconych pamięci: Pawła Frenkla przy ulicy Muranowskiej i Grzybowskiej, przy pomniku Ewakuacji Bojowników Getta na ulicy Prostej, przy grobie Marka Edelmana na cmentarzu Żydowskim, pomniku Janusza Korczaka w parku Świętokrzyskim oraz przy pomniku Archiwum Ringenbluma na ulicy Nowolipki. W samo południe, podczas głównych uroczystości 80. rocznicy wybuchu powstania, Kompania Reprezentacyjna Straży Miejskiej m. st. Warszawy wystawi poczet sztandarowy przy Pomniku Bohaterów Getta oraz udzieli asysty składającym wieńce przedstawicielom władz Warszawy. Strażnicy miejscy wezmą też udział w Marszu Pamięci, który spod pomnika uda się ulicą Zamenhofa na ulicę Miłą, gdzie mieścił się Bunkier Anielewicza, i dalej na Umschlagplatz przy Stawki. W każdym z tych miejsc będą składane wiązanki kwiatów w hołdzie poległym bohaterom i zgładzonej ludności cywilnej.
Nie trzeba przypominać, że łączy nas pamięć o nich.

Pomnik Bohaterów Getta. Na pierwszym planie kwitnące żółte żonkile.Pomnik Bohaterów Getta. Na pierwszym planie płonący ogień na kamiennej menorze, pod pomnikiem warta honorowa straży miejskiej i wojska.

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy