Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech

2020 03 top kwiecien 1

2020 07 pustulka bielany 01Na każdego ptaka przychodzi w końcu taki moment, że musi porzucić gniazdo i wejść w okres dorosłego życia. Wiąże się to niestety z pewnymi zagrożeniami. Nauka życia zwykle odbywa się w naturalnym środowisku, nie zawsze przyjaznym, zwłaszcza gdy dookoła roi się od osiągnieć cywilizacji.

Pouczającą lekcję odebrały dwie młode pustułki, którymi musieli zaopiekować się strażnicy z Ekopatrolu. Pierwsze wezwanie dotyczyło pustułki przy ulicy Kasprowicza. Mieszkanka zauważyła młodego ptaka, który znajdował się na terenie prywatnej posesji. Kobieta poinformowała, że widzi dziwnego ptaka, który nie może wzbić się w powietrze. Kiedy strażnicy przyjechali na miejsce, zobaczyli bardzo osłabioną, młodą pustułkę, którą bezpiecznie odłowili. Prawdopodobnie musiała uderzyć w trakcie lotu w okno pobliskiego domu. Drugie wezwanie także dotyczyło pustułki, ale tym razem z ulicy Żytniej. Ptak także był osłabiony i nie mógł latać. Oba ptaki, nie miały żadnych ran i wyraźnych kontuzji. Po zbadaniu i odpoczynku w Ptasim Azylu powrócą do swojego naturalnego środowiska - podwarszawskich lasów.

Pustułka zwyczajna (Falco tinnunculus) – gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Zamieszkuje prawie całą Europę po wyżyny i wysokie Alpy oraz do wschodniej Azji z wyjątkiem koła podbiegunowego, Afrykę – północ kontynentu oraz na południe od Sahary.
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

  • 2020_07_pustulka_bielany_01
  • 2020_07_pustulka_bielany_02
  • 2020_07_pustulka_bielany_03
  • 2020_07_pustulka_bielany_04
  • 2020_07_pustulka_bielany_05
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech