Hymnem państwowym oraz hejnałem Warszawy rozpoczęły się uroczystości 35lecia Straży Miejskiej m.st. Warszawy. O dwunastej trzydzieści, 2 czerwca 96 nowych strażników miejskich złożyło ślubowanie na Placu Zamkowym – 35 lat temu ślubowali tu pierwsi strażnicy miejscy. W jubileuszowych obchodach 35-lecia Straży Miejskiej m.st. Warszawy wziął udział Prezydent Rafał Trzaskowski, przedstawiciele władz państwowych z Wojewodą Mazowieckim Mariuszem Frankowskim na czele,Powstańcy Warszawscy, burmistrzowie Dzielnic, przedstawiciele Rady Warszawy wraz z jej Przewodniczącą Ewą Malinowską-Grupińską i wielu innych znamienitych Gości.
Gospodarzem uroczystości był p.o. Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy Zbigniew Włodarczyk, który stwierdził: - Siłą Straży Miejskiej m.st. Warszawy zawsze byli i są ludzie. To dzięki zaangażowaniu kolejnych pokoleń pracowniczek, pracowników, strażniczek i strażników miejskich możliwe było budowanie i umacnianie autorytetu tej formacji. Nasi funkcjonariusze to dobrze przygotowani ludzie, którzy każdego dnia pełnią służbę z poczuciem odpowiedzialności i troską o bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego pragnę z całego serca podziękować wszystkim funkcjonariuszkom, funkcjonariuszom, pracowniczkom i pracownikom, zarówno tym obecnym, jak i tym, którzy przez lata współtworzyli historię naszej służby. Dziękuję za codzienny trud, dyspozycyjność, cierpliwość i odpowiedzialność. To honor służyć Warszawie i honor służyć z Wami – zakończył przemówienie p.o. Komendant Zbigniew Włodarczyk.
W swoim przemówieniu Prezydent Warszawy nawiązał do pracy strażników miejskich. – Czasy są niepewne, a bezpieczeństwo jest naszym absolutnym priorytetem. Warszawa jest miastem bezpiecznym, w dużej mierze właśnie dzięki pracy Was wszystkich. Dzisiaj możemy podziękować wszystkim funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom za ich odpowiedzialną i wymagającą służbę. Dzięki Straży Miejskiej Warszawa jest miastem bezpiecznym i przyjaznym, bo ta formacja od trzydziestu pięciu lat jest integralną częścią miejskiego systemu bezpieczeństwa i staje zawsze na wysokości zadania. Jej codzienna praca jest nie do przecenienia. Warszawa jest dumna ze swojej Straży Miejskiej!
Najbardziej zasłużeni funkcjonariusze i pracownicy nasze formacji odebrali medale, nagrody i wyróżnienia.
Uroczysta musztra paradna Kompani Reprezentacyjnej Straży Miejskiej m.st. Warszaw zakończyła uroczystą część obchodów 35-lecia warszawskiej straży miejskiej, po której rozpoczął się pokaz sprzętu straży miejskiej dla Mieszkańców i Gości stolicy.
Prezydent Stanisław Wyganowski powołał z dniem 1 czerwca 1991 r. Straż Miejską m.st. Warszawy jako jednostkę organizacyjną Związku Dzielnic-Gmin Warszawy. W listopadzie 1991 r. na Placu Zamkowym pierwszych 120 funkcjonariuszy złożyło ślubowanie władzom państwowym, samorządowym i społeczeństwu.
Warszawska straż miejska została powołana dla poprawy bezpieczeństwa obywateli, porządku, ładu i ochrony mienia.
Pomagamy wszystkim mieszkańcom naszego miasta – ludziom i zwierzętom. Tym wszystkim, którzy dom mają – i tym, którzy go nie mają. Zdrowym i chorym. Spokojnym i tym awanturującym się. Pomagamy, gdy jesteśmy pierwsi na miejscu zdarzenia i trzeba natychmiast wykonać masaż serca, bo nie ma chwili do stracenia. Pomagamy, gdy trzeba pomóc opatrzyć ropiejącą ranę. Pomagamy, gdy zatrzaśnięty w domu staruszek spada z wózka inwalidzkiego i nie może się podnieść, gdy starsza pani z zanikami pamięci nie pamięta swojego adresu. Pomagamy, gdy diabetyk traci przytomność i mało kto wie, jak zareagować w takiej sytuacji. Gdy samochód utknie w korku, a w środku jest ciężarna, która właśnie zaczęła rodzić. Pomagamy, gdy ktoś w samym środku upalnego dnia zamknie psa w aucie i uda się na długie zakupy. Te historie wydarzyły się naprawdę a ich cichymi bohaterami byli – i są – strażnicy miejscy.
Cały czas pamiętamy też o działaniach profilaktycznych – w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Strażniczki i strażnicy systematycznie odwiedzają warszawskie szkoły i przedszkola edukując dzieci i młodzież z szerokiego zakresu zagadnień dotyczących bezpieczeństwa: o potrzebie ostrożności przy kontaktach z nieznajomymi, podczas serfowania po Internecie, poruszania się pieszo i rowerem po mieście, o tym, jak to właściwie zrobić, by było bezpiecznie.
Na koniec garść danych, bo o tym, jak bardzo jesteśmy potrzebni mieszkańcom Warszawy, świadczą twarde liczby. W 2025 roku poprosiliście nas o pomoc – w różnego rodzaju sprawach – 421 807 razy. Średnio jedno zgłoszenie wpływało do nas co 75 sekund. Prosicie nas o pomoc wtedy, kiedy zagrożone jest bezpieczeństwo i porządek publiczny, gdy zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie, gdy pomocy potrzebują zwierzęta, gdy zauważycie nieprawidłowości w ruchu drogowym.
Dziękujemy Wam za zaufanie i za to, że często jesteśmy pierwszą służbą, która przychodzi Wam na myśl, gdy trzeba pomóc, bo dzieje się coś złego. Zapewniamy, że robimy wszystko, co w naszej mocy, by Waszego zaufania nie zawieść. Nie oceniajcie nas pochopnie, gdy musimy być surowi – czasem tak po prostu trzeba. Jesteśmy po to, by służyć, chronić i pomagać.
Już 35 lat jesteśmy dla Was. Dla Naszego Miasta.






