Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Strażnik miejski obok grupki licealistówPo południu 15 marca mieszkańcy zauważyli, że ktoś kręci się po wnętrzach nieużytkowanego zabytkowego budynku przy ulicy Kawęczyńskiej 12. Ponieważ pustostan jest ważnym świadectwem historycznej architektury Pragi zawiadomiono o tym strażników miejskich. Nieproszonymi gośćmi okazali się warszawscy licealiści.

Kwadrans przed godziną 17 patrol straży miejskiej podjął interwencję na Kawęczyńskiej. Budynek oznaczony tabliczkami „Zabytek chroniony prawem” jest zamknięty przed dostępem osób z zewnątrz. Podczas oględzin posesji strażnicy zauważyli jednak, że w jednym z miejsc przecięto siatkę zabezpieczającą. Na teren budynku można się było dostać wspinając się po rosnącym obok drzewie lub przez okno na pierwszym piętrze, pod którym ułożono stertę gabarytów. Stojąc tam strażnicy zauważyli w oknie jakieś osoby. Wezwano patrol policji. Kilkanaście minut później funkcjonariusze policji wspięli się na pryzmę gabarytów i wezwali osoby wewnątrz do opuszczenia budynku. Po chwili przez okno wyszło z niego pięcioro nieletnich nastolatków. Wszyscy są uczniami warszawskich liceów. Cała grupa została przekazana policji.
Budynek przy Kawęczyńskiej 12 ma ciekawą historię. Początkowo należał do rodziny żydowskiej Datyner, która zamierzała prowadzić w nim działalność produkcyjną, ale splajtowała. Przed II wojną światową budynek został zlicytowany. Nowa właścicielka – Halina Roesner – utworzyła w nim gimnazjum tzw. Szkołę Tramwajarzy, a w 1938 r. liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie. Po zajęciu Pragi we wrześniu 1944 roku Armia Czerwona ulokowała w budynku Trybunał Wojenny i prokuraturę. W piwnicach przetrwały do dzisiaj cele dla więźniów, czego dowodem są drzwi z judaszami. Po zakończeniu wojny ulokowano tam pierwsze na Pradze liceum żeńskie, a od końca lat 50 mieścił się tam hotel Ochotniczych Hufców Pracy. Od kilku lat budynek nie jest użytkowany, ale pozostaje cennym świadectwem historii Pragi i minionych czasów.

  • 2024_03_eksploratorzy_kaweczynska
  • 2024_03_pustostan_kaweczynska_01
  • 2024_03_pustostan_kaweczynska_02
  • 2024_03_pustostan_kaweczynska_03

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy