Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2018 08 hejnalisci lublin 0615 sierpnia w Lublinie odbył się XXV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. W tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawiciela Warszawy. W tym roku hejnał Warszawy rozbrzmiał na przeglądzie odegrany przez mł. insp. Radosława Gralczyka – pracownika Wydziału Profilaktyki i Planowania, który jako jeden z czterech hejnalistów z naszej jednostki na co dzień odgrywa hejnał warszawski na Zamku Królewskim.

Główny cel przeglądu to kultywowanie średniowiecznych tradycji grania hejnałów miejskich oraz prezentacja współczesnych hejnałów.

Słowo „hejnał” pochodzi z języka węgierskiego i oznacza „świt”. Była to zatem melodia budząca mieszkańców miast. W kolejnych latach znaczenie hejnalistów wzrastało. Odgrywali oni hejnały nie tylko o świcie ale stali się także strategicznym ogniwem w dawnym systemie bezpieczeństwa gdyż hejnał ostrzegał o zagrożeniu.

Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Przegląd odbył się w dniu szczególnym dla Lublina - w 701 rocznicę nadania przez króla Władysława Łokietka praw miejskich. Przegląd rozpoczęła poranna msza św. w intencji hejnalistów – trębaczy odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej. Po spotkaniu z władzami Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego, trębacze ubrani w barwne stroje, mundury nawiązujące do dawnych tradycji i mundury, w których na co dzień wykonują hejnały w swoich miastach przemaszerowali na czele z orkiestrą dętą kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. na Plac Litewski gdzie nastąpiło złożenie wiązanek i kwiatów oraz odegranie hejnałów wybranych miast pod pomnikami Unii Lubelskiej, Nieznanego Żołnierza, Konstytucji 3 Maja oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Pod tym ostatnim pomnikiem, po raz pierwszy na Przeglądzie zaprezentował się indywidualnie insp. Gralczyk, odgrywając hejnał Warszawy w trakcie składania wiązanek przez delegacje.

Przegląd tradycyjnie odbył się w centrum lubelskiej Starówki w Trybunale Koronnym. Z balkonu Trybunału, każdy z hejnalistów zaprezentował licznie zebranej publiczności, hejnał swojego miasta.

Z każdym rokiem przegląd rozrasta się. W obecnej edycji zaprezentowało się 40 hejnalistów z 32 miast. Obok hejnalistów z dużych aglomeracji – Warszawy, Krakowa, Lublina i Katowic, wystąpili również hejnaliści z małych miast i miasteczek takich jak Orzesze, Nowe Skalmierzyce, Mełgiew czy Zabłudów.

W przerwach pomiędzy występami kolejnych hejnalistów organizatorzy zachęcali zgromadzoną publiczność do śpiewania pieśni patriotycznych.


  • 2018_08_hejnalisci_lublin_01
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_02
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_03
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_04
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_05
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_06
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_07
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_08
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_09
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_10
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_11
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_12
  • 2018_08_hejnalisci_lublin_13

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy