Kompania reprezentacyjna
82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W dniu 19 kwietnia 2025 r. z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Straży Miejskiej m.st. Warszawy, odbyła się uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, przed pomnikiem Bohaterów Getta. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. W tym dniu o świcie, słabo uzbrojeni bojownicy żydowscy stanęli do nierównej walki z regularnymi oddziałami Waffen-SS, których jedynym zadaniem była ostateczna eksterminacja zamkniętych w getcie pięćdziesięciu tysięcy ludzi.
O godzinie 12:00 od włączenia syren alarmowych, rozpoczeły się obchody. W ceremonii upamiętniającej wybuch powstania na placu Bohaterów Getta Warszawskiego wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele Izraela i Niemiec, a także zaproszeni goście i liczni zgromadzeni mieszkańcy stolicy. Podczas uroczystości odmówiono modlitwę kadysz i wysłuchano okolicznościowych pieśni. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek i kwiatów przed pomnikiem.
Kompania Reprezentacyjna wspólnie z Pułkiem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego wystawiała posterunek honorowy i asystowała w ceremonii uroczystego składania kwiatów.
Tekst i foto st. insp. Mariusz Liżewski
Obchody 15. rocznica katastrofy smoleńskiej.
W 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej na cmentarzu Powązki Wojskowe odbyła się uroczystość upamiętniająca to tragiczne wydarzenie. Kompania Reprezentacyjna Straży Miejskiej m.st. Warszawy wspólnie z Wojskiem Polskim udzieliła asysty w ceremonii przed pomnikiem Pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. wystawiając posterunek honorowy i składając wiązanki kwiatów. Uroczystość rozpoczęła się odegraniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz odczytaniem imion i nazwisk wszystkich uczestników tego tragicznego lotu, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed pomnikiem. O godz. 8:41 przerwano ceremonię składania kwiatów i minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy.
W uroczystości wzięli udział członkowie rodzin ofiar, najwyższych władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele wojska polskiego i innych służb mundurowych.
Z ramienia Staży Miejskiej m.st. Warszawy kwiaty złożył II Z-ca Komendanta Zbigniew Włodarczyk.
Tekst i foto st. insp. Mariusz Liżewski
Uroczystości upamiętniające wydarzenia marca ‘68.
Co roku 8 marca z inicjatywy Fundacji Shalom z p. Gołdą Tencer na czele przy budynku dworca Warszawa Gdańska odbywa się uroczystość upamiętniająca emigrantów ’68.
Kompania Reprezentacyjna Straży Miejskiej m.st. Warszawy wystawiła posterunek honorowy przy tablicy upamiętniającej te tragiczne wydarzenia.
Napis wyryty na tablicy głosi
„Tym, którzy po Marcu 68 wyjechali z Polski z dokumentem podróży w jedną stronę.
Tu więcej zostawili po sobie niż mieli. – Henryk Grynberg”
i jest upamiętnieniem wymuszonej emigracji 13 tysięcy polskich żydów.
W uroczystości w imieniu m.st. Warszawy wzięła udział wiceprezydent pani Aldona Machowska-Góra a także licznie zgormadzeni mieszkańcy warszawy i działacze społeczni.
Tekst i foto st. insp. Mariusz Liżewski
Pogrzeb Wojciecha Trzcińskiego.
W dniu 17 lutego 2025 r. o godzinie 12:00 w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym 18 w Warszawie odbyła się msza pogrzebowa Wojciecha Trzcińskiego.
Wojciech Trzciński był wybitnym polskim artystą i kompozytorem. Stworzył liczne przeboje takie jak: „HI-FI”, „Jak minął dzień” czy „Karmazynowa noc”.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Duda za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej” uhonorował pośmiertnie artystę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Asystę honorową przy urnie wystawiła Kompania Reprezentacyjna Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Tekst i foto st. insp. Mariusz Liżewski
Pogrzeb st. insp. Przemysława Pryby
Dnia 29 października 2024 r. wielu z nas musiało zmierzyć się z ostatnim pożegnaniem naszego przyjaciela i wieloletniego pracownika Staży Miejskiej m.st. Warszawy – st. insp. Przemysława Pryby.
Przemek zmarł 24 października 2024 r. w wieku 65 lat, po dwuletniej walce z ciężką chorobą.
Uroczysta msza pogrzebowa odbyła się w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie, a pochówek na cmentarzu Pruszków-Gąsin. Kompania Reprezentacyjna Straży Miejskiej m.st. Warszawy udzieliła asysty honorowej wystawiając posterunek honorowy i zapewniając oprawę muzyczną ceremonii.
Celebrowana msza pogrzebowa zgromadziła rodzinę, przyjaciół i znajomych. Nie zabrakło również licznie przybyłych funkcjonariuszy i pracowników Straży Miejskiej m.st. Warszawy, a także delegacji Straży Miejskiej z Pruszkowa.
Straż Miejską m.st. Warszawy reprezentował Zastępca Komendanta - Zbigniew Włodarczyk.
Na zakończenie pochówku, zgodnie z tradycją włączono sygnały dźwiękowe radiowozów, po czym insp. Łukasz Kurpiewski odegraniu sygnał "Śpij kolego".
St. insp. Przemysław Pryba swoją pracę w naszej formacji rozpoczął w roku 1995 w Oddziale Terenowym Ochota, Straży Miejskiej Gminy Warszawa – Centrum. Po około 3 latach pracę swoją związał z obecnym Wydziałem Logistyki.
Przez te wszystkie lata dał się poznać jako pomocny i godny zaufania człowiek. Wyróżniał się z uwagi na swoją charyzmę i nietuzinkowe poczucie humoru. Zawsze służył dobrym słowem i dobrym żartem.
Pogrążonej w żałobie rodzinie i przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje.
Przemku będzie nam Ciebie brakowało.
st. insp. Mariusz Liżewski