Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Posterunek strażników miejskich przy grobie powstańca warszawskiego Janusza Brochwicz-Lewickiego pseudonim "Gryf". Dwoje strażników w galowych mundurach po dwóch stronach grobu.Funkcjonariusze straży miejskiej złożyli kwiaty przy grobie generała Janusza „Gryfa” Brochwicz-Lewińskiego. Ten wybitny powstańczy dowódca jest Honorowym Patronem Straży Miejskiej m.st. Warszawy. W przededniu obchodów Powstania Warszawskiego, strażnicy miejscy oddają część bohaterskim powstańcom.

Generał Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” był żołnierzem Armii Krajowej, bohaterem Powstania Warszawskiego. Urodził się 17 września 1920 roku, na terenach dzisiejszej Białorusi. Gdy miał 19 lat wybuchła II wojna światowa. W 1939 roku walczył w kampanii wrześniowej, a po agresji ZSRR trafił do sowieckiej niewoli, z której uciekł i pieszo przedostał się do okupowanej Polski. Od 1940 roku, pod pseudonimem „Gryf”, brał udział w konspiracji. W latach 1942-44 był w partyzantce na Lubelszczyźnie. Znany był z akcji, które polegały na atakowaniu niemieckich konwojów, podczas których zabierana była broń i amunicja. W 1944 roku został przeniesiony do stolicy, gdzie został instruktorem w batalionie „Parasol” i szkolił żołnierzy w konspiracyjnej podchorążówce. Walczył na szlaku bojowym Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ. W trakcie Powstania Warszawskiego dowodził m.in. bohaterską obroną pałacyku Michla na Woli. Dowodzona przez niego grupa zdobyła aptekę Wendego, a co za tym idzie - leki i środki znieczulające. Walcząc o cmentarz Ewangelicki przy ulicy Młynarskiej został ciężko ranny. Nie dawano mu szans na przeżycie. Order Virtuti Militari za obronę pałacyku Michla odbierał na łóżku szpitalnym, gdzie zastał go koniec Powstania. Po upadku Powstania Warszawskiego trafił do obozu przejściowego, a następnie jenieckiego w Łambinowicach i Murnau. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do brytyjskiej armii. Służył w gwardii przybocznej króla Jerzego VI oraz w brytyjskim wywiadzie na terenie Palestyny i Sudanu. Do Polski na stałe wrócił w 2002 roku. W 2007 roku Rada Miasta Warszawy przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela. W kwietniu 2008 roku Prezydent RP Lech Kaczyński mianował go na stopień generała brygady. 31 lipca 2004 roku Komendant Straży Miejskiej przyznał Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu Honorową Odznakę Straży Miejskiej - „Zasłużony dla Straży Miejskiej”. Generał Janusz Brochwicz - Lewiński bardzo interesował się formacją, którą jest straż miejska. Uważał, że to właśnie strażnicy miejscy kontynuują wartości i tradycje powstańcze. Generał swoim życiorysem mógłby obdarzyć niejedną osobę. Jego wspomnienia zostały zebrane i wydane staraniem straży miejskiej w książce pt. „Robiłem swoją robotę”. Generał zmarł 5 stycznia 2017 roku w wieku 96 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Posterunek strażników miejskich przy grobie powstańca warszawskiego Janusza Brochwicz-Lewickiego pseudonim "Gryf". Dwoje strażników w galowych mundurach po dwóch stronach grobu.

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy