Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Poczet sztandarowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy podczas uroczystości Dnia Straży Miejskiej.Uroczyste ślubowanie, awanse na wyższe stopnie oraz wyróżnienia dla zasłużonych strażników – 12 września obchodziliśmy w Warszawie Święto Straży Miejskiej.

Kalendarzowo Dzień Straży przypada na 29 sierpnia - to dzień uchwalenia Ustawy o straży gminnych i miejskich. Tradycją jednak jest, że stołeczne obchody odbywają się nieco później, a oprócz funkcjonariuszy uczestniczą w nich zaproszeni goście, urzędnicy i rodziny strażników.

Święto otworzyła komendant Magdalena Ejsmont. - Dzisiaj nie raz usłyszycie, jak ważna jest Wasza praca. Chcę jednak, abyście wiedzieli, że jest ona ważna nie tylko od święta. Dla mnie jesteście najważniejsi codziennie – mówiła, dziękując strażnikom za ich służbę. - Każdego dnia jestem dumna, że mogę pracować z ludźmi, którzy poświęcają się, by inni mogli żyć bezpiecznie i spokojnie. Że stoicie na straży miasta, na straży jego mieszkańców.
Podkreśliła też, że coraz więcej interwencji strażników dotyczy ratowania ludzkiego życia. – To już nie są „zwyczajne” w teorii patrole, ale sytuacje, w których bierzecie na siebie odpowiedzialność za życie drugiego człowieka. Robicie to nie dla nagród czy poklasku- robicie to, bo tak należy. Bo to element bycia człowiekiem, którego często nie widzą mieszkańcy.

Głos zabrał także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – To jest Wasz dzień, dzień podziękowań za Waszą służbę. Doceniamy Wasz wkład w bezpieczeństwo i porządek publiczny. Jesteście najlepszą wizytówką Warszawy, bo macie codzienny kontakt z mieszkankami i mieszkańcami miasta. Z roku na rok renoma Straży Miejskiej się podnosi - i to wszystko Wasza zasługa – mówił podczas uroczystościach. – A przecież praca w Straży to nie tylko bezpieczeństwo. Jest przecież edukacja i działania profilaktyczne, odwiedziny w szkołach i przedszkolach. To bardzo ważne, bo uczycie najmłodszych bezpiecznych zachowań. To kursy samoobrony, Uliczny Patrol Medyczny, działania proekologiczne - warto o tym mówić!
Prezydent Trzaskowski podkreślił, co jest dla niego szczególnie istotne. – Kiedy pojawia się jakaś sytuacja kryzysowa, zawsze stajecie na wysokości zadania, tak, jak to było podczas pandemii czy podczas przyjmowania uchodźców zza wschodniej granicy. Zawsze można na Was, strażniczki i strażnicy, liczyć. Dzisiaj zebraliśmy się tutaj, aby Wam za to podziękować.

Wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Magdalena Roguska przedstawiła stanowisko radnych z okazji Święta Straży Miejskiej, w którym podziękowano strażnikom za ich pracę, a do podziękowań dołączył przyjaciel Straży, powstaniec profesor Leszek Żukowski. – Mundur zobowiązuje do szacunku, bo życie poświęcone drugiemu człowiekowi nabiera wartości. Służba w Straży Miejskiej to powołanie, bo dotyczy opieki nad drugim człowiekiem. Widok Straży na uroczystościach dotyczących Powstania Warszawskiego wzbudza sympatię, radość i szacunek w naszych sercach. Wielkie dzięki!

Święto Straży to również moment, kiedy ślubowanie składają nowo przyjęci funkcjonariusze. W tym roku rotę przysięgi powtórzyło, ślubując na sztandar 47 strażników, którzy właśnie rozpoczęli służbę w oddziałach terenowych.
„Ślubuję uroczyście służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi, przestrzegać porządku prawnego i dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby”.

209 strażników odebrało z kolei awanse na wyższe stanowiska (stopnie) służbowe.

Uroczystość to także okazja do nagród i wyróżnień. Komendant Straży Miejskiej oraz burmistrzowie dzielnic nagrodzili strażników pracujących na terenie miasta.

Oprawę muzyczną zapewniła zaprzyjaźniona ze stołeczną strażą miejską Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn.

Straż Miejska m.st. Warszawy pracuje 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. W 2022 r. wpłynęło do nas 448 812 zgłoszeń – średnio 1 230 zgłoszeń na dobę. Oznacza to, że średnio otrzymujemy zgłoszenie co 70 sekund.
Numer interwencyjny Straży Miejskiej jest jeden w całej Polsce. To 986.

  • 2023_09_swieto_strazy_01
  • 2023_09_swieto_strazy_02
  • 2023_09_swieto_strazy_03
  • 2023_09_swieto_strazy_04
  • 2023_09_swieto_strazy_05
  • 2023_09_swieto_strazy_06
  • 2023_09_swieto_strazy_07
  • 2023_09_swieto_strazy_08
  • 2023_09_swieto_strazy_09
  • 2023_09_swieto_strazy_10
  • 2023_09_swieto_strazy_11
  • 2023_09_swieto_strazy_12
  • 2023_09_swieto_strazy_13
  • 2023_09_swieto_strazy_14
  • 2023_09_swieto_strazy_15
  • 2023_09_swieto_strazy_16
  • 2023_09_swieto_strazy_17
  • 2023_09_swieto_strazy_18
  • 2023_09_swieto_strazy_19
  • 2023_09_swieto_strazy_20
  • 2023_09_swieto_strazy_21
  • 2023_09_swieto_strazy_22

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Unia Europejska

Zobacz więcej

Serwisy mapowe

Zobacz więcej

Miasteczko Ruchu Drogowego

Zobacz więcej

Profilaktyka

Zobacz więcej

Zobacz nas na youtube

Zobacz więcej

Uliczny patrol medyczny

Zobacz więcej

EKO patrol

Zobacz więcej

Zagubieni w Warszawie

Zobacz więcej

edytuj kafle

Otrzymałeś wezwanie?

Sprawdź co zrobić

Raporty

Zobacz raporty

Poznaj Straż Miejską

Sprawdź

Współpracujemy