Uroczyste ślubowanie, awanse na wyższe stopnie oraz wyróżnienia dla zasłużonych strażników – 12 września obchodziliśmy w Warszawie Święto Straży Miejskiej.
Kalendarzowo Dzień Straży przypada na 29 sierpnia - to dzień uchwalenia Ustawy o straży gminnych i miejskich. Tradycją jednak jest, że stołeczne obchody odbywają się nieco później, a oprócz funkcjonariuszy uczestniczą w nich zaproszeni goście, urzędnicy i rodziny strażników.
Święto otworzyła komendant Magdalena Ejsmont. - Dzisiaj nie raz usłyszycie, jak ważna jest Wasza praca. Chcę jednak, abyście wiedzieli, że jest ona ważna nie tylko od święta. Dla mnie jesteście najważniejsi codziennie – mówiła, dziękując strażnikom za ich służbę. - Każdego dnia jestem dumna, że mogę pracować z ludźmi, którzy poświęcają się, by inni mogli żyć bezpiecznie i spokojnie. Że stoicie na straży miasta, na straży jego mieszkańców.
Podkreśliła też, że coraz więcej interwencji strażników dotyczy ratowania ludzkiego życia. – To już nie są „zwyczajne” w teorii patrole, ale sytuacje, w których bierzecie na siebie odpowiedzialność za życie drugiego człowieka. Robicie to nie dla nagród czy poklasku- robicie to, bo tak należy. Bo to element bycia człowiekiem, którego często nie widzą mieszkańcy.
Głos zabrał także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – To jest Wasz dzień, dzień podziękowań za Waszą służbę. Doceniamy Wasz wkład w bezpieczeństwo i porządek publiczny. Jesteście najlepszą wizytówką Warszawy, bo macie codzienny kontakt z mieszkankami i mieszkańcami miasta. Z roku na rok renoma Straży Miejskiej się podnosi - i to wszystko Wasza zasługa – mówił podczas uroczystościach. – A przecież praca w Straży to nie tylko bezpieczeństwo. Jest przecież edukacja i działania profilaktyczne, odwiedziny w szkołach i przedszkolach. To bardzo ważne, bo uczycie najmłodszych bezpiecznych zachowań. To kursy samoobrony, Uliczny Patrol Medyczny, działania proekologiczne - warto o tym mówić!
Prezydent Trzaskowski podkreślił, co jest dla niego szczególnie istotne. – Kiedy pojawia się jakaś sytuacja kryzysowa, zawsze stajecie na wysokości zadania, tak, jak to było podczas pandemii czy podczas przyjmowania uchodźców zza wschodniej granicy. Zawsze można na Was, strażniczki i strażnicy, liczyć. Dzisiaj zebraliśmy się tutaj, aby Wam za to podziękować.
Wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Magdalena Roguska przedstawiła stanowisko radnych z okazji Święta Straży Miejskiej, w którym podziękowano strażnikom za ich pracę, a do podziękowań dołączył przyjaciel Straży, powstaniec profesor Leszek Żukowski. – Mundur zobowiązuje do szacunku, bo życie poświęcone drugiemu człowiekowi nabiera wartości. Służba w Straży Miejskiej to powołanie, bo dotyczy opieki nad drugim człowiekiem. Widok Straży na uroczystościach dotyczących Powstania Warszawskiego wzbudza sympatię, radość i szacunek w naszych sercach. Wielkie dzięki!
Święto Straży to również moment, kiedy ślubowanie składają nowo przyjęci funkcjonariusze. W tym roku rotę przysięgi powtórzyło, ślubując na sztandar 47 strażników, którzy właśnie rozpoczęli służbę w oddziałach terenowych.
„Ślubuję uroczyście służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi, przestrzegać porządku prawnego i dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby”.
209 strażników odebrało z kolei awanse na wyższe stanowiska (stopnie) służbowe.
Uroczystość to także okazja do nagród i wyróżnień. Komendant Straży Miejskiej oraz burmistrzowie dzielnic nagrodzili strażników pracujących na terenie miasta.
Oprawę muzyczną zapewniła zaprzyjaźniona ze stołeczną strażą miejską Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn.
Straż Miejska m.st. Warszawy pracuje 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. W 2022 r. wpłynęło do nas 448 812 zgłoszeń – średnio 1 230 zgłoszeń na dobę. Oznacza to, że średnio otrzymujemy zgłoszenie co 70 sekund.
Numer interwencyjny Straży Miejskiej jest jeden w całej Polsce. To 986.